Obrázek Úvodní obrázek

Mikronárody jsou miniaturní „státy“, které se prohlásily za nezávislé, ale většina světa o nich nemá ani ponětí. Někdy vznikly z recese, jindy ze snahy o politickou svobodu. Nenajdete je v OSN ani na běžných mapách, ale jejich obyvatelé – často jediný člověk – věří, že jsou plnohodnotnými národy. Tady je pět zajímavých příkladů.

1. Sealand – pevnost v moři, kterou napadli žoldáci

Odkaz na mapu

Sealand je pravděpodobně nejznámější mikronárod. Nachází se na staré britské pevnosti v Severním moři. V roce 1967 ji obsadil Roy Bates, bývalý major britské armády, a vyhlásil ji nezávislým knížectvím.

V roce 1978 se Sealand stal terčem pokusu o převrat. Německý podnikatel Alexander Achenbach si najmout žoldáky a obsadil pevnost, když kníže Bates nebyl doma. Plán se ale rychle zvrtl. Bates společně se synem zahájili protiútok, vzali úzkoče zajatce a zajistili si diplomatickou podporu od německého velvyslanectví v Londýně. Achenbach musel kapitulovat a Sealand si udržel svou "nezávislost".

Používaná měna: Sealand Dollar (s pevným kurzem k americkému dolaru)

2. Liberland – daňový ráj, který neexistuje

Odkaz na mapu

V roce 2015 český politik Vít Jedlička vyhlásil nezávislý Liberland na nevyužívaném pásu země mezi Srbskem a Chorvatskem. Toto území nebylo oficiálně přiřazeno žádnému státu, a tak se Jedlička rozhodl vytvořit svůj vlastní. Liberland slibuje minimální daně, svobodné podnikání a digitální občanství. Problém? Srbsko a Chorvatsko mu neumožňují fyzicky obsadit dané území, takže zatím existuje spíše jen online.

Používaná měna: Liberlandský Merit

3. Republika Molossia – diktatura uprostřed Nevady

Odkaz na mapu

Kevin Baugh, samozvaný diktátor Molossie, vládne svému "státu" od roku 1977. Nachází se na 5300 m² v americké Nevadě a má vlastní zákony i armádu (i když ta se skládá pouze z prezidenta a jeho psů).

Molossia se považuje za vojenskou diktaturu, i když v praxi jde o humorný projekt s vlastními pasy a celní kontrolou při vstupu. Vznikl jako recese na různé banánové republiky.

Používaná měna: Valora (vázaná na cenu těsta na sušenky)

4. Seborga – italské město, které nikdy nebylo připojeno k Itálii

Odkaz na mapu

Seborga, malé město v Ligurii, tvrdí, že nikdy nebylo oficiálně začleněno do Itálie. V roce 1729 bylo prodáno Savojsko-Piemontskému království, ale formální dokumenty o jeho začlenění do Italského království chybí. Proto si místní udržují vlastní monarchii.

Občané Seborgy si volí svého knížete, mají vlastní pasy, SPZ a dokonce i měnu. Místní tradice spojená s nezávislostí sahá do 60. let 20. století, kdy podnikatel Giorgio Carbone obnovil myšlenku samostatného knížectví a sám se prohlásil knížetem. Od té doby se Seborga chová jako samostatný stát v rámci Itálie a její obyvatelé se pyšní svou jedinečnou identitou.

Používaná měna: Luigino (symbolická, ale akceptovaná místními obchodníky)

5. Principality of Hutt River – australský mikronárod vzdorující vládě

Hutt River bylo jedním z nejznámějších mikronárodů v Austrálii. V roce 1970 Leonard Casley vyhlásil nezávislost na Austrálii po sporu o kvóty na pšenici. Tvrdil, že jeho území je suverénním státem a tituloval se jako „Jeho královská výsost Leonard I.“.

Po desetiletí se Hutt River chovalo jako nezávislá země s vlastními pasy a měnou. Australská vláda však nikdy neuznala jeho status a v roce 2020 byl mikronárod oficiálně rozpuštěn kvůli finančním problémům.

Zajímavostí je, že český občan Jiří Sever, v 80. letech využil tamní „státní“ pas k tomu, aby unikl z komunistického Československa a vycestoval na západ.

Používaná měna: Hutt River Dollar