Chironex yamaguchii

Chironex yamaguchii

Chironex yamaguchii

Chironex yamaguchii, je druh mořské medúzy, který se vyskytuje v pobřežních vodách okolo Japonska, na Okinawě a na Rjúkjúských ostrovech, také se její výskyt potvrdil na Filipínách. Byla objevena v roce 2009 a je výrazně jedovatá, způsobila několik úmrtí v japonských vodách.

Dříve byl tento druh považován za identický s druhem Chiropsalmus quadrigatus nalezeným v Malajsii. Bylo zjištěno, že Chironex yamaguchii je odlišným druhem, a je blíže příbuzný druhu Chironex fleckeri, i když název Chiropsalmus quadrigatus se stále běžně používá v literatuře.

Medúza má tvar kostky a dosahuje maximální výšky asi 110 milimetrů, což je pouze zhruba polovina až třetina velikosti druhu Chironex fleckeri. Průměrně jsou však jedinci mnohem menší, s výškou kolem 60 milimetrů. Maximální průměr mezi paprsky je 95 milimetrů. Povrch zvonu je hladký u dospělých jedinců, ale mladí jedinci mají bradavičnatý povrch. Nese až devět chapadel, přičemž průměrně má pouze sedm chapadel (ve srovnání s až patnácti chapadly u Chironex fleckeri).

Tato medúza je výrazně jedovatá. Způsobují silnou bolest a vedla k několika úmrtím v japonských vodách. Symptomy zahrnují zástavu srdce a selhání dýchání s akutním plicním otokem.

Zvíře Chironex yamaguchii žije v techto státech

Filipíny

Filipíny

Japonsko

Japonsko