Krymsko-konžská hemoragická horečka
Krymsko-konžská hemoragická horečka
Krymsko-konžská hemoragická horečka (KHF) je vážné virové onemocnění, které je způsobeno virem Krymsko-konžské hemoragické horečky. Tento virus patří do rodiny Bunyaviridae a genové skupiny Phlebovirus.
Příznaky
Příznaky KHF se obvykle objevují 1 až 3 týdny po infekci a zahrnují:
- Vysokou horečku
- Bolesti hlavy
- Svalovou bolest
- Únava
- Vyrážku
- Krvácení (např. z nosu, dásní, z podkoží)
Šíření a přenos
Virus Krymsko-konžské hemoragické horečky se přenáší na člověka především prostřednictvím kousnutí infikovaného klíštěte. Infekce může být také přenášena kontaktováním krve nebo tělních tekutin infikovaných osob.
Diagnóza a léčba
Diagnóza KHF je potvrzena laboratorními testy, které zahrnují serologické testy a polymerázovou řetězovou reakci (PCR). V současnosti neexistuje specifická antivirová léčba pro KHF, a léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků a podporu funkcí orgánů. V těžkých případech může být nezbytná intenzivní péče.
Prevence
Prevence KHF zahrnuje opatření proti kousnutí klíšťaty, jako jsou používání repelentů a ochranného oblečení. Dále je důležité vyhýbat se kontaktu s infikovanými osobami a dodržovat hygienická opatření.
Oblast výskytu
KHF se vyskytuje především v Africe, na Blízkém východě, v Asii a v některých částech Evropy. Míra výskytu může kolísat v závislosti na sezónních faktorech a klimatických podmínkách, které ovlivňují populaci klíšťat.