Mapa
Jižní Amerika

Jižní Amerika

Rozloha _ROZLOHA_ km²
Počet obyvatel _POČET OBYVATEL_
Hustota obyvatel _HUSTOTA OBYVATEL_ /km²

O kontinentu Jižní Amerika

Jižní Amerika je kontinent nacházející se v jižní polovině zeměkoule. Je druhým největším kontinentem v Americe a čtvrtým největším kontinentem na světě. Rozprostírá se od Karibiku na severu po Průliv Drakea na jihu, což představuje přibližně 7 000 kilometrů. Tento kontinent obývá více než 420 milionů lidí a skládá se ze 12 různých států.

Jižní Amerika má velmi rozmanitou geografii. Na západní straně kontinentu se nachází Andské pohoří, které je nejdelší pohoří na světě a táhne se přes 7 zemí. Na východní straně se nachází rozsáhlé deštné pralesy a oblasti savan. Kromě toho se zde nachází také největší řeka na světě - Amazonka, která má neuvěřitelný vliv na floru a faunu regionu.

Jižní Amerika má také velmi bohatou historii a kulturu. Před příchodem Evropanů byla tato oblast domovem mnoha starověkých civilizací, jako jsou Inkové, Mayové a Aztékové. Tyto civilizace zanechaly pozoruhodné památky, jako jsou Machu Picchu, Chichén Itzá a Tiahuanaco. Později byla tato oblast ovlivněna kolonizací ze strany Španělska a Portugalska, což má dodnes vliv na jazyky, kulturu a způsob života.

Jižní Amerika je také velmi oblíbenou turistickou destinací. V Argentině a Brazílii se nacházejí největší vodopády světa - Iguazú a Niagarské vodopády. Peru je domovem Machu Picchu, jedné z nejnavštěvovanějších archeologických lokalit na světě. Kromě toho jsou zde také krásné pláže, horské túry, národní parky a další přírodní krásy.

V Jižní Americe se také nachází mnoho kulturních festivalů a událostí. Například karnevaly v Rio de Janeiru a Buenos Aires jsou světoznámé pro svou atmosféru a pestrost barev. Také zde můžete ochutnat mnoho unikátních kulinářských specialit, jako jsou arepas v Kolumbii, ceviche v Peru a asado v Argentině.

Zkrátka, Jižní Amerika je kontinent plnýkrás, kulturního bohatství a přírodních divů. Mnoho turistů sem přijíždí za poznáním exotického prostředí, ale také kvůli možnostem dobrodružství a sportovních aktivit. Například v Brazílii je oblíbená plážová fotbalová hra zvaná futevôlei, zatímco v Chile si turisté užívají snowboardování na Andách.

Jižní Amerika má také své problémy, jako je sociální nerovnost, kriminalita a korupce. Některé oblasti jsou považovány za nebezpečné pro turisty, takže je třeba být obezřetní a využívat služby kvalitních turistických průvodců.

Závěrem lze říci, že Jižní Amerika je fascinující kontinent, který nabízí mnoho příležitostí pro poznání, zážitky a dobrodružství. Bez ohledu na to, jestli plánujete návštěvu kvůli přírodě, kultuře nebo jen na odpočinek na pláži, určitě nebudete zklamáni.

Byl jsi tu? Tak napiš recenzi.

Ale nejdříve se musíš přihlásit ke svému účtu.

Všechny státy na kontinentu Jižní Amerika

Argentina

Argentina

Bolívie

Bolívie

Brazílie

Brazílie

Chile

Chile

Ekvádor

Ekvádor

Falklandské ostrovy

Falklandské ostrovy

Francouzská Guyana

Francouzská Guyana

Guyana

Guyana

Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

Karibské Nizozemsko

Karibské Nizozemsko

Kolumbie

Kolumbie

Paraguay

Paraguay

Peru

Peru

Surinam

Surinam

Uruguay

Uruguay

Venezuela

Venezuela