Mapa
Machu Picchu

Machu Picchu

Nadmořská výška _NADMOŘSKÁ VÝŠKA_ m n. m.

O místě Machu Picchu

Machu Picchu, ztracené město Inků, je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě a symbol peruánské historie a kultury. Toto mystické místo leží na východním svahu Andy, ve výšce přibližně 2 430 metrů nad mořem, v regionu Cusco v Peru. Bylo postaveno v období mezi roky 1450 a 1460 za vlády Inků, pravděpodobně za účelem sloužit jako luxusní sídlo pro Pachacútec Inca Yupanqui, jednoho z nejvýznamnějších inkovských vládců.

Machu Picchu je obklopeno nádhernou přírodou, zahrnující strmé hory, hluboké kaňony a bujné deštné lesy. Toto unikátní prostředí vytváří dojem, že Machu Picchu je schované mezi obrovskými vrcholy, což přidává dojem izolace a tajemství. Obklopeno zdánlivě nedobytnými horami, zůstalo skryto před vnějším světem až do roku 1911, kdy bylo objeveno americkým archeologem Hiramem Binghamem.

Machu Picchu je složitý systém kamenných konstrukcí, který zahrnuje paláce, chrámy, obytné budovy, terasy a astronomické pozorovatelny. Kameny použité k výstavbě byly pečlivě tesány a přesně sesazeny bez použití malty, což je typický znak inkovské architektury. Překvapivě precizní spoje mezi kameny a jejich pevná konstrukce byly postaveny tak šikovně, že se některé části Machu Picchu dochovaly tisíce let.

Inky fascinovala astrologie a Machu Picchu obsahuje několik staveb, které sloužily astronomickým účelům. Intihuatana, což znamená "Místo, kde slunce je přivázáno", je kamenný sloup, který sloužil k měření sluneční dráhy a byl spojen s rituálními praktikami spojenými s cykly slunce a dalších astronomických jevů.

Dalšími pozoruhodnými částmi Machu Picchu jsou chrám Slunce, Inti Watana, chrám Kondora a řada teras, které byly původně určeny pro zemědělské účely. Na terasách byly pěstovány plodiny, jako je brambor, kukuřice a quinoa. Tyto terasy nejenže sloužily k zemědělským účelům, ale také k udržování stability struktury před erozí.

Vstupní brána do Machu Picchu je známá jako "Intipunku" nebo "Sluneční brána". Toto je místo, kde cestovatelé při turistických výletech často poprvé spatří Machu Picchu a mají jedinečný pohled na toto historické místo. Procházet bránou a spatřit Machu Picchu ve všem svém velkolepém krásu je pro mnohé nezapomenutelným zážitkem.

Machu Picchu bylo postaveno na neuvěřitelně strmém úbočí hory, což vyžadovalo neuvěřitelný inženýrský úsilí při přepravě a zpracování obrovských kamenů. Inkové byli mistři kamenné architektury a Machu Picchu slouží jako příklad jejich šikovnosti a technické dovednosti.

V roce 1983 bylo Machu Picchu zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, což zdůrazňuje jeho výjimečný kulturní a historický význam. Mnoho archeologů a historiků se stále snaží odhalit tajemství spojená s tímto místem, včetně otázek týkajících se účelu jeho výstavby a případných rituálních nebo astronomických praktik spojených s tímto místem.

Turisté z celého světa přicházejí do Peru, aby zažili kouzlo Machu Picchu a prozkoumali jeho tajemství. Navzdory turistickému ruchu a obavám o udržitelnost se Machu Picchu stalo symbolem peruánského cestovního ruchu a jedním z nejuznávanějších historických památek na světě. Je to místo, které nás spojuje s minulostí, s Inkovskou říší a s mystériem, které se váže k této ztracené civilizaci.

Ubytování v okolí Machu Picchu

Cena za konkrétní ubytování v okolí Machu Picchu se může lišit v závislosti na vzdálenosti termínu, délce pobytu a počtu ubytovaných osob. Zde uvedené ceny jsou aktuální na dnešní noc a platí pro dvě osoby. Prostřednictvím služby Booking.com je zajištěno sprostředkování ubytování. Je však třeba poznamenat, že ceny se mohou měnit v závislosti na aktuální poptávce a nabídce. V případě zájmu o rezervaci je tedy vhodné sledovat vývoj cen a včas zajistit své ubytování za nejvýhodnějších podmínek.

Byl jsi tu? Tak napiš recenzi.

Ale nejdříve se musíš přihlásit ke svému účtu.